Iestatījumi

Fonta izmērs

100%
150%
200%

Kontrasts

Kā saudzēt?

pūcīte un cilvēka roka

ikona neaiztiec Neaiztiec

Neuzmanīga rīcība var izjaukt dabiskos apstākļus, kādi vajadzīgi pilnvērtīgiem un veselīgiem savvaļas dzīvniekiem. Īpaši to mazuļiem, kuriem ir trausla nervu sistēma. Cilvēkam cenšoties iemūžināt, glaudīt, ņemt rokās savvaļas dzīvnieka mazuli, tam tiek radīts liels stress.

ikona izvairies Izvairies sastapties

Lai izvairītos no sastapšanās ar savvaļas dzīvniekiem, piemēram, meža masīvos vai citās to mājvietās, būtu vēlams sarunāties ar līdzgājējiem, klusi dziedāt pie sevis vai radīt nelielus trokšņus. Izraisītās skaņas zvēram raidīs skaidru signālu bēgt, lai izvairītos no satikšanās ar cilvēku. Ja liels savvaļas dzīvnieks vai plēsējs pamanīts  pilsētvidē, izskatās apjucis un apdraud sevi vai apkārtējos cilvēkus, ir jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukuma tālruņa numuru 112.

ikona neatstāj pārtiku Neatstāj pārtikas produktus dabā

Dodoties dabā, svarīgi parūpēties, lai līdzi paņemtie, bet neapēstie produkti un to iepakojumi tiktu aiznesti atpakaļ. Tos nedrīkst izmest dabā un nav ieteicams atstāt arī dabas taku maršrutos atrodamajās atkritumu urnās bez vāka. Pretējā gadījumā savvaļas dzīvnieki pierod pie viegli iegūstamas barības un sāk regulāri uzturēties taku tuvumā.

ikona pieskati mājdzīvniekus Pieskati mājdzīvniekus

Mājdzīvnieki - gan suņi, gan kaķi,  instinktu vadīti, var uzbrukt un sakost savvaļas dzīvniekus. Tādēļ gan pilsētvidē, gan ārpus tās saimniekam ir jānodrošina, lai viņa mīlulis vienmēr būtu pie pavadas vai īpašnieka redzeslokā un nespētu nodarīt pāri savvaļas dzīvniekiem.

Konsultējies

Sastopot savvaļas dzīvnieku vai tā mazuli, kuram šķietami vajadzīga palīdzība, rodas daudz un dažādi jautājumi. Ja nepieciešams padoms par radušos situāciju, konsultējies, rakstot uz e-pasta adresi info@daba.gov.lv, un saņem ieteikumus pareizai rīcībai.