Iestatījumi

Fonta izmērs

100%
150%
200%

Kontrasts

Kā palīdzēt?

Pirms palīdzēt dzīvniekam, kas ir nonācis bezpalīdzīgā stāvoklī, ir nepieciešams pārliecināties par savu drošību. Savvaļas dzīvnieks nav mājdzīvnieks. Tā uzvedība stresa apstākļos var būt neprognozējama, tāpēc, sastopot dzīvnieku, ievēro piesardzību!

Saskare ar dzīvnieku var apdraudēt glābēju to savainojot, izplatot slimības u.c.

Ņem vērā, ka dzīvnieki var skrāpēt, kost vai spert, kā arī putni var sist spārniem, knābt. Īpaši jāizvairās no plēsīgo putnu nagiem.


ezītisJa dzīvnieks atrodas tam bīstamā vietā, piemēram, uz autoceļa, nepieciešams tam ļaut nokļūt pašam tuvākajā drošajā vietā. Piemēram, ļauj mierīgi šķērsot ceļu ezim, pīlei vai gulbim ar mazuļiem un, ja nepieciešams, pabrīdini par to arī citus ceļa lietotājus. Ja ir ceļa posms, kuru pavasara migrācijas laikā šķērso daudz abinieku, iesaisties brīvprātīgo darbā “Misija – KRUPIS. Izglāb princi!” .


zaķēnsJa dzīvnieks ir iesprūdis, nepieciešams pārliecināties, vai tā kustības neierobežo kāds priekšmets (aukla, plastmasas pudele, stieple, plēve u.c.). Ja tas ir iespējams, palīdzi dzīvniekam atbrīvoties. Ja vien dzīvnieks nav savainots, tas pats spēs par sevi parūpēties. Pēc palīdzības sniegšanas nomazgā rokas! Ja saviem spēkiem nav iespējams palīdzēt – ziņo atbildīgajiem dienestiem.


stirnēnsJa savvaļas dzīvnieks nonācis apdzīvotā vietā, dzīvnieku nevajag traucēt – paliekot uz vietas un skatoties, fotografējot vai filmējot, piedāvājot tam ēdienu vai stumjot prom. Mierīgs dzīvnieks atradīs ceļu atpakaļ dabā. Ņem vērā, ka dzīvnieks nebaidās no mājām vai automašīnām!


pūcīteJa putnēns bez apspalvojuma ir izkritis no ligzdas, uzmanīgi iecel to atpakaļ ligzdā. Pāris minūtes aizklāj ligzdas ieeju ar plaukstu vai auduma gabalu - tumsā putnēni nomierinās un nemēģinās no ligzdas izkāpt vēlreiz. Gadījumā, ja izjukusi putna ligzda, mēģini to atjaunot. Atsevišķu sugu (zvirbuļu, bezdelīgu) ligzdas ar nelielu piepūli ir iespējams izveidot arī pašam. Piemēram, no koka var izveidot kasti, kuru novieto iepriekšējās ligzdas atrašanās vietas tuvumā vai ligzdas bijušajā atrašanās vietā. Kastē ievieto iepriekšējās ligzdas izejmateriālus. Lai atjaunotu ligzdu, var izmantot arī citus mitrumizturīgus materiālus – grozu, bļodu un tml. Kartona kastes un priekšmeti no līdzīgiem materiāliem nav piemēroti ligzdas veidošanai.